ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Модератор: korradi

Публикувай отговор
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от valaz »

Обикновено медопродуктивността на растенията се дава в кг мед на декар. В уводната статия за лофанта , тя е дадена в кг на хектар, което пресметнато на декар излиза около 40 кг, което е от порядъка на високопродуктивните български медоносни растения като градинския чай и чубрицата
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от TodorPopov »

Имам събрани семена отлофант. Ако някой желае, може да ми даде адрес да му изпратя.
gost
Мнения: 1
Регистриран на: Съб Апр 04, 2009 11:06 am

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от gost »

Продавам семена от лофант - 0888619705
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от Boro »

Хиляди благодарности към господин Тодор Попов за изпратените от него семена на лофант. Изображение
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от syzi »

Може ли някой да пусне снимка на разсад на лофант готов за засаждане на открито в земята?
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от syzi »

Това ми е разсада на Лофант.Трябва ли да го премествам в кофички или мога да го оставя така докато стане време да го разсаждам на открито?
Ivchitu216y.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Dido.Yanev
Мнения: 36
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 10:42 pm
Местоположение: Varna

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от Dido.Yanev »

ОСТАВИГО И СИ ГО СЕЙ ДА ЗНАЕШ ЧЕ Е МНОГО ГОДИШНОИ ДОГОДИНА СИ ИЗЛИЗА ОТ СТАРИТЕ КОРЕНИ И НЯМА НУЖДА ОТ РАЗСЯВАНЕ И ТЕМ ПОДДОБНИ
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от syzi »

Благодаря!
kasaba
Мнения: 15
Регистриран на: Чет Мар 29, 2007 7:34 pm
Местоположение: гр.Септември

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от kasaba »

разсада е много добър,може да секаже идеален,засади го в кофички,като пръста омешаи с угнил оборски тор,ще направи добра коренова с-ма,изнеси го отвън през деня да е леко засенчен,да не е на пряка сл. светлина а вечер покрии с полиетилен след 5-6 дни е готов за нивата,засаждаш заедно с пъста от кофичките. Успех...
klarinet
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 11:51 pm
Местоположение: Botevgrad

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от klarinet »

Аз май малко съм позакъснял за засаждането на Лофант :( ако някой има разсад или според вас може да се засади по - късно, много бих се радвал ако мога да засадя няколко растения около мойте кошери. А другата година ще засадя повече. мейла ми е: gaydarski@mail.bg
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от p4elar4e »

Лофанта който съм засял около кошерите започна да образува цветове.Някои растения започнаха да цъфтят още преди няколко дни.За сега не съм забелязал нито една пчела да каца по лофанта с цел събиране на нектар или прашец.Растенията се поливат редовно,което би трябвало да доведе до отделяне на нектар.
Тези,които имат засят лофант нека споделят какви са резултатите до момента.
Някой с повече опит би ли посочил някаква причина поради,която пчелите не кацат цветовете на лофанта ми :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от syzi »

Според мен,ако има друга обилна паша в момента(слънчоглед например),трудно ще видиш пчели на няколко цвята Лофант.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от p4elar4e »

syzi на 1-2 км има слънчоглед на местната кооперация.Сутрин преди работа заставам до кошерите и наблюдавам излитащите и прибиращите се пчели.След тези дъждове всяка сутрин са като полудели и 90% от излитащите пчели се насочват по посока на слънчогледа.Дали стигат до него и с каква ефективност събират нектар не знам.Може би това е причината да не показват никакъв интерес към 20-тината стръка които съм засадил в непостредствана близост до кошерите.
Но в същото време забелязвам,че тиквите които са в градината се посещават по 1 или 2 пчели на цвят всяка сутрин.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от p4elar4e »

Напълно ми е ясно,че от 50 или 100 стръка ползата няма да е забележима,но възлагам надежди от тези 20 стръка да получа достатъчно семена,за да засея по-големи площи от лофант :wink:
И все пак защо налитат на тиквите,а на лофанта не :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: ЛОФАНТ - ЦЕНЕН МЕДОНОС МАЛКО ПОЗНАТ В БЪЛГАРИЯ

Мнение от korradi »

p4elar4e написа:Лофанта който съм засял около кошерите започна да образува цветове.Някои растения започнаха да цъфтят още преди няколко дни.За сега не съм забелязал нито една пчела да каца по лофанта с цел събиране на нектар или прашец.Растенията се поливат редовно,което би трябвало да доведе до отделяне на нектар.
Тези,които имат засят лофант нека споделят какви са резултатите до момента.
Някой с повече опит би ли посочил някаква причина поради,която пчелите не кацат цветовете на лофанта ми :?:
За разлика от дивата пчела,нашата събира необходимото количество нектар или прашец само от цветовете на едно растение,тоест когато излизат на паша, една пчела отива на тиквите,друга на слънчогледа и т.н.затова е нормално първите цветове да не се посещават, все още,докато не станат достатъчно много,за да задоволят нуждите им.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”