Пчеларски форум / Beekeepers forum

Дата и час: Нед Апр 20, 2014 6:10 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Авг 29, 2004 6:01 pm 
Аватар

Ако някой знае на кои магазини и пчеларски дружества е отпусната
мравчена киселина да ги публикува за да си купим по 3 лева.
Защото сега ни я предлагат по 7 лева.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Сеп 09, 2004 10:16 am 
Dinko написа:
Ако някой знае на кои магазини и пчеларски дружества е отпусната
мравчена киселина да ги публикува за да си купим по 3 лева.
Защото сега ни я предлагат по 7 лева.

Мравчена к-на можеш да намериш във почти всички аптеки за продажба на лабораторни материали....

Върнете се в началото

Заглавие: Hi
МнениеПубликувано на: Нед Май 01, 2005 4:39 am 
Киселина може да се намери вав скаладове за хими4ески консумативи.
:) :) :) :) :)

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 05, 2005 5:43 pm 

Аз купувам от магазин за химикали по 5 лв. за литър 85% - на киселина .Магазина е в Пловдив, Капана ,зад бившите Хали. Засега не го използвам за пчели - обработвам кожи. Работата с нея си изисква предохранитерни мерки.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Фев 16, 2006 6:48 pm 

Drone, понеже пишеш, че обработваш кожи кажи ми моля те с какво мога да сваля гланца на коженото си яке за да го боядисам в друг цвят. Става дума за лицева кожа. Дай ми съвет ако можеш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Мар 30, 2006 3:26 pm 

Преди 4 дена третирах с 60 % мравчена киселина по 50 мл на кошер с картон напоен с киселина поставен върху рамките но не върху кълбото колкото се може по в страни.Кошерите ми са с мрежесто дъно така че можех да следя за паднали акари количеството им бе малко но семействата бяха третирани през късна есен с мравчена .Засега съм много доволен и смятам и занапред да продължа да ги третирам само с кесилини(мравчена и оксалова)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 16, 2006 10:36 am 

valvrv написа:
Преди 4 дена третирах с 60 % мравчена киселина по 50 мл на кошер с картон напоен с киселина поставен върху рамките но не върху кълбото колкото се може по в страни.Кошерите ми са с мрежесто дъно така че можех да следя за паднали акари количеството им бе малко но семействата бяха третирани през късна есен с мравчена .Засега съм много доволен и смятам и занапред да продължа да ги третирам само с кесилини(мравчена и оксалова)

Апрез лятото може ли да се третира с нея

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 06, 2006 11:50 pm 

Predi nqkolko dni zabelqzah 4e pred edin ot ko6erite mi ima golqm podmor,za4idih se,pregledah go i ostanovih 4e ima golqmo koli4estvo akar.Postavih mu lenti varostop oba4e efekta e mnogo slab.Bihte li me posavetvali s kakvo 6te e nai dobre da go tretiram za po barzoto mu izlekuvane i dali 6te moga da izkaram med ot tozi ko6er?Spiram se na mrav4ena kiselina oba4e nesam sigoren dali 6te ima takav barz efekt.Daite mi savet.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юни 07, 2006 8:30 am 

с мравчена киселина на плаки може да се третира само до 20 градуса над тях има голям шанс да умре майката.Чрез изпарител за мравчена киселина който струва над 2 лв може да се третира и при големи летни температури 37 градуса.Изпарителя се пълни с 180 мл. 60% мравчена киселина и се поставя до последната рамка с пило тъй като пчелите поддържат там постоянна температура .Изпаряването трябва да става по 10-20 мл. през лятото наден и 6-10 мл. през есента.Този изпарител е изработен в Германия и е доста успешен мисля че модела които се продава в България е българско производство но принципно няма разлика.Изпарителя има многократно по голяма ефективност от плаките тъй като по принцип те са за краткотрайно третиране и би трябвало да се повтори няколко пъти а с изпарителя слагаш и забравяш ,който има мрежесто дъно ще забележи какви поражения нанася на акара.
Изображение

Изображение
друг вариант за борба с акара е с оксалова киселина ето линк към темата.но тя на трябва да се ползва по време на медосбора или ако събираш прашец в този момент.
http://alpobg.com/beeforum/viewtopic.php?t=398
ако имаш някои въпроси питай
П.П
сожи на последно място само рамка без пита или основа там ще изградят търтеево пило след като се запечата пилото изрежи го и го претопи за восък в този далак ще са над 50% ат акарите през лятото

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юни 07, 2006 8:43 am 

Vikari написа:
valvrv написа:

Апрез лятото може ли да се третира с нея

с изпарител няма ограничение за температурата.слага се до последната рамка с пило.Аз съм изключително доволен от него.
http://website.lineone.net/~dave.cushman/nassenheider.html
http://www.beekeeping.com/nassenheider/index.htm

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2006 12:22 am 

Незнам какъв тип кошери използваш . Но ако са с дълбоко дъно мисля , че ще имаш по-малко проблеми с акарите . Мога да ти дам и една рецепта за почистване от акари . Пробвай бързо, ефтино,ефикасно. В 1 л вода се слагат 100 г мед и се разтварят до получаването на сироп . После слагаш сиропа в пулверизатор и напръскваш пчелите по питите . И те започват да се почистват една друга като така отстраняват акарите . :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2006 8:27 am 

Росен Тенчев написа:
Незнам какъв тип кошери използваш . Но ако са с дълбоко дъно мисля , че ще имаш по-малко проблеми с акарите . Мога да ти дам и една рецепта за почистване от акари . Пробвай бързо, ефтино,ефикасно. В 1 л вода се слагат 100 г мед и се разтварят до получаването на сироп . После слагаш сиропа в пулверизатор и напръскваш пчелите по питите . И те започват да се почистват една друга като така отстраняват акарите . :D

е Росене честно това не бях го чувал интересно :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2006 9:58 am 

Росен Тенчев написа:

А с райт не става ли .... :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2006 12:58 pm 

Vikari написа:
Росен Тенчев написа:

А с райт не става ли .... :D

става ако искаш да унищожиш пчелите които са полепнали по акарите които отглежда човек :lol: :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юни 08, 2006 7:49 pm 

Смятам , че иронията е излишна . И на valvrv ще изпратя две страници . Ако иска после да ги пусне във форума .

Върнете се в началото
 Профил  

Гласувайте за този сайт в класацията BGTop. Подкрепете Пчеларския портал!
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 114 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]